Sākums 9 Vecākiem 9 Kad meklēt palīzību?

Kad meklēt palīdzību?

Pusaudža vecumposms ir nozīmīgs fizisko, emocionālo un sociālo pārmaiņu periods, kurā pusaudzis bieži vien var piedzīvot dažāda veida grūtības. Lai gan neregulāras garastāvokļa svārstības un uzvedības izmaiņas ir normāla pusaudža attīstības sastāvdaļa, ir dažas pazīmes un simptomi, kas var liecināt par iespējamām mentālās veselības grūtībām.

Pazīmes, kas var liecināt par mentālās veselības grūtībām
  • Pārmērīga uztraukuma vai stresa sajūta, kas neizzūd un ietekmē ikdienas aktivitātes.
  • Izmaiņas ēšanas vai gulēšanas paradumos, piemēram, pārmērīga ēšana vai apetītes zudums, bezmiegs vai pārmērīga miegainība.
  • Atsvešināšanās no draugiem un ģimenes.
  • Interešu zudums aktivitātēs, kas agrāk sagādāja prieku.
  • Asas noskaņojuma maiņas, pārmērīga dusmu izpausme vai bieža raudāšana.
  • Enerģijas zudums vai pastāvīgs nogurums, pat pēc atpūtas vai miega.
  • Kognitīvas grūtības, piemēram, koncentrēšanās problēmas, lēmumu pieņemšanas grūtības vai atmiņas traucējumi.
  • Pašnovērtējuma samazināšanās, paškritika un negatīvas domas par sevi.
  • Izvairīšanās no sociālām situācijām, sociālās izolācijas sajūta.
  • Riskantas vai autoagresīvas uzvedības pieaugums, piemēram, alkohola vai narkotiku lietošana, paškaitējums.
  • Izteikta pesimisma vai bezcerības sajūta, domas par nāvi vai pašnāvību.

Pusaudžu mentālās veselības problēmas

Depresija pusaudzim – bīstami!

Depresija ir psihiska slimība, kas izraisa emocionālas ciešanas, tā skar domas, jūtas un rīcību. Depresija jauniešu vidū izpaužas citādāk nekā starp pieaugušajiem. Nepamanīta un nekontrolēta depresija pusaudžiem var izraisīt paškaitējuma vai pat suicidālas tieksmes – domas, vēlmi vai pat mēģinājumu izdarīt pašnāvību – tāpēc aizdomu gadījumā vienmēr jāmeklē kvalificēta, zinātnē balstīta palīdzība

read more

Emocionāli traucējumi

Pusaudžiem ar emocionāliem traucējumiem papildus depresijai vai trauksmei var novērot arī uzbudinājumu un dusmas. Emocionālo traucējumu simptomi var izpausties kā straujas, negaidītas garastāvokļa svārstības, emocionāli uzliesmojumi, kā arī ar emocijām saistīti fiziski simptomi.

read more

Uzvedības traucējumi

Uzvedības traucējumi ir atkārtota, smaga un vecumam neatbilstoša uzvedība, piemēram, hiperaktivitāte un neuzmanība (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumi) vai destruktīva, izaicinoša uzvedība (piemēram, uzvedības traucējumi). Šie traucējumi var ietekmēt pusaudža izglītību, un reizēm liek nonākt policijas vai sociālo dienestu redzeslokā.

read more

Ēšanas traucējumi

Ēšanas traucējumi parasti rodas pusaudža gados un jauniešu vecumā. Cilvēkiem ar anoreksiju ir zems ķermeņa svars un pastiprinātas bailes par svara pieaugumu. Cilvēki ar pārēšanās traucējumiem ēšanas laikā var piedzīvot skumjas, vainas sajūtu vai riebumu pret sevi. Ēšanas traucējumi ir kaitīgi veselībai un bieži vien tiem pievienojas arī depresija, trauksme, kā arī dažādu vielu lietošana.

read more

Riskanta uzvedība

Daudzi riskantas uzvedības veidi, kas apdraud veselību – piemēram, vielu lietošana vai riskanta seksuālā uzvedība – sākas pusaudža gados. Riskanta uzvedība pārsvarā ir neproduktīva stratēģija, kā pusaudzis mēģina tikt galā ar mentālās veselības grūtībām. Taču reizē tā arī negatīvi ietekmēt pusaudža garīgo un fizisko labsajūtu.

read more

Psihoze

Slimības, kas ietver psihozes simptomus, visbiežāk rodas pusaudža vai agrīnā jaunieša vecumā. Psihozes simptomi var izpausties kā halucinācijas (piemēram, jaunietis sāk dzirdēt vai redzēt lietas, kuras nepastāv) vai arī murgainas idejas.

read more
0
    0
    Jūsu Grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā