Informācija
Pusaudžiem
Vai jūties apjucis, pazudis vai nepārliecināts par to, ka spēsi tikt galā ar savām problēmām?
Neuztraucies! Šajā sarežģītajā dzīves punktā tu atrodies tikai šobrīd.
Dzīve ir kā ceļojums, kas visu laiku mainās un nekad nav īsti paredzams. Kādu brīdi viss ies uz augšu, bet neizbēgami būs arī atkritieni un grūtāki periodi. Viens tāds periods ir starp 12 un 18 gadiem, kad liela daļa pusaudžu sastopas ar dažādām grūtībām.
Dažiem šīs grūtības ir saistītas ar attiecībām ģimenē, citiem problēmas sagādā skola vai draugi. Šis ir arī brīdis, kad strauji mainās Tavs ķermenis, kas dažiem var izraisīt lielu nedrošības sajūtu. Tāpat arī daudzi pusaudži izjūt stresu, nomāktību vai citas nepatīkamas sajūtas. Lai tiktu galā ar šīm sajūtām, daži izvēlas nodarīt sev pāri graizoties vai izmēģina kādas ķīmiskas vielas un alkoholu. Parasti, tas palīdz tikai uz laiku, un daudziem rada tikai jaunas problēmas – strīdus ar vecākiem, problēmas skolā un reizēm arī nonākšanu slimnīcā vai policijas un sociālo dienestu iejaukšanos.
Lai problēmas samazinātos, nevis kļūtu lielākas, ir gudri meklēt atbalstu sarežģītos brīžos. Kad Tev pašam domas sāk kļūt pārāk neskaidras vai emocijas pārāk nepatīkamas, zini – vienmēr ir iespējams vērsties pie kāda droša un uzticama pieaugušā, kurš izprot šādas situācijas. Tas palīdzēs Tev atgriezties un turpināt savu ceļu, kā pats to esi iecerējis un vēlējies.
Pats galvenais – Tu šajā ceļā neesi viens. Garīgā veselība sagādā grūtības aptuveni 1 no 3 jauniešiem. Tas nozīmē, ka ikvienā skolā un ikvienā klasē būs vismaz trīs pusaudži, kuriem noderētu speciālistu atbalsts.
Šeit Tu vari uzzināt vairāk par to, kā atpazīt šīs grūtības un laicīgi palīdzēt sev vai saviem draugiem.
Kas ir garīgā veselība?
Garīgā veselība ir tas, kā tu jūties un domā, un kā tu tiec galā ar sava dzīves ceļa kāpumiem un kritumiem. Lai uzturētu labu garīgo veselību par to ir jārūpējas, līdzīgi kā rūpējamies par fizisko veselību. Un tāpat kā reizēs, kad pasliktinās organisma pašsajūta vai ir kāda fiziska trauma, arī garīgās veselības grūtībās ir nepieciešams atbalsts.
Kā mēs varam tev palīdzēt?
Mēs esam īpaši apmācītu speciālistu komanda, kuru darbs ir uzlabot pusaudžu garīgo veselību. Mēs palīdzam pusaudžiem tikt galā ar tām lietām, kas viņus nomāc, satrauc vai sadusmo.
Mēs varam Tev palīdzēt, kad Tava uzvedība, domas un emocijas kļūst Tev pašam grūti savaldāmas vai traucē sasniegt to, ko vēlies.
Pusaudžu garīgās veselības grūtības
Tavā vecumā var nākties saskarties ar dažādām garīgās veselības grūtībām. Bieži vairākas grūtības var piemeklēt vienlaicīgi. Un reizēm nav viegli atšķirt, vai tas, kas ar tevi notiek, ir tikai normāli ikdienas sarežģījumi vai sākums nopietnākām problēmām. Piemēram, uztraukties ir tikai normāli – īpaši, pirms kontroldarbiem vai nokļūstot jaunās situācijās. Bet ja uztraukums kļūst tik liels, ka traucē Tev koncentrēties un sāk Tevi ierobežot, tad ir vērts tam pievērst uzmanību.
Ar lielu daļu no grūtībām var ātri iemācīties tikt galā – galvenais ir laicīgi saņemt drošu un zinošu atbalstu. Šeit vari uzzināt populārākās garīgās veselības grūtības, ar kurām saskaras citi pusaudži.
- Trauksme
- UDHS
- Ēšanas traucējumi
- Paškaitējums
- Psihoze
- Identitātes sarežģījumi
- Depresija
- Bulijings
- Narkotisko vielu lietošana
- Datorspēļu vai mobilā telefona atkarība
- Traumējošas pieredzes
Palīdzības veidi
Tas, kā Tu jūties vai uzvedies, ir cieši saistīts ar domām Tavā galvā. Tā kā domas ir vārdi, tad arī tās uzzināt vai mainīt iespējams ar vārdiem. Tādēļ efektīvākais atbalsta veids šādās grūtībās ir runāšanas jeb psiholoģiskā terapija. Pastāv vairāki psiholoģiskās terapijas veidi, un arī katrs speciālists strādā nedaudz citādāk. Tādēļ ir svarīgi atrast tādu speciālistu, ar kuru kopā Tu jūties droši un pieņemami. Tad kopā jūs varat piemeklēt tieši Tev pieņemamu un palīdzošu atbalsta veidu.
Jāpatur prātā, ka šādu speciālistu un atbalstu ne vienmēr ir iespējams atrast ar pirmo reizi. Ja Tev nav izdevies iepriekš, tas galīgi nenozīmē, ka nevajag mēģināt vēlreiz.
Dažreiz, ja grūtības ir lielākas, tiek ieteikta arī psihiatriskā palīdzība – tas nozīmē medikamentu lietošanu uz laiku, lai palīdzētu Tavām domām un emocijām sakārtoties. Lēmumu lietot vai nelietot zāles pieņemsi tikai Tu pats un Tava ģimene, bet noteikti ir vērts uzzināt speciālistu viedokli un pieejamās opcijas.
Tavā vecumā ļoti svarīgi ir arī ķermenī notiekošie procesi – augšana, balss lūzums, hormonālās pārmaiņas, dzimumorgānu izmaiņas un tml. Reizēm to visus vienā vārdā sauc par pubertāti. Tāpēc ir ļoti svarīgi arī pareizi nodarbināt savu ķermeni. Īpaši tādēļ, ka tam, kā Tu jūties par savu ķermeni, ir liela ietekme uz citām Tavām domām un sajūtām. Palīdzēt atrast Tev piemērotākās fiziskās aktivitātes vai uzlabot Tavu izskatu un labsajūtu, var sporta treneris, fizioterapeits un masieris.
Šeit vari uzzināt par atbalsta veidiem, kas var palīdzēt uzturēt labu garīgo veselību.
- Psiholoģiskā konsultēšana
- Kognitīvi biheiviorālā terapija
- Pusaudžu psihoterapija
- Risinājumu-orientētā terapija
- Ģimenes un sistēmterapija
- Uzvedības intervences
- Medikamentozā terapija
- Apzinātības prakse
- Mākslas terapija
- Sporta terapeitiskās nodarbības
- Masāža un ķermeņa atslābināšana
- Uztura konsultācijas