Pusaudžu atkarības – vielu un procesu pārmērīga lietošana

alkoholisms + atkarības + alkohola atkarības ārstēšana + alkohola atkarība + kā atbrīvoties no alkohola atkarības + atkarība no alkohola + atkarības jauniešu vidū + smēķēšanas atkarība + pusaudžu alkoholisms = pusaudžu atkarības

Pusaudžu dzīvē ir daudz pārmaiņu. Pieaugšanas process padara viņus par cilvēkiem, kas vairs nav mazi bērni, bet vēl nav pilnīgi brīvi savā rīcībā. Tas nozīmē daudz dažādu lietu – vēlmi pēc lielākas brīvības un patstāvības, vēlmi pamēģināt dažādas nodarbes, kas paredzētas pieaugušajiem. Bieži tas nozīmē ne tikai vēlmi vadīt auto vai doties ceļojumā, bet arī cigarešu, alkohola un citu vielu pamēģināšanu.

Atkarību izraisošu vielu lietošanai noteikti vecuma ierobežojumi, jo pusaudžiem atkarības slimību izveidošanās mehānismi attīstās daudz ātrāk nekā pieaugušajiem. Kā norāda PRC speciālistu komanda – jauniešu vidū atkarības veidojas, vēloties iepazīt, eksperimentēt, kaitīgi un pārmērīgi lietot vielas un procesus. Lai epizodiska vielu lietošana neprogresētu līdz regulārai lietošanai vai atkarībai, ir iespēja pēc padoma vērsties PRC.

Kādas ir izplatītākās pusaudžu atkarības?

Atkarības jauniešu vidū visā pasaulē skar vienas un tās pašas jomas. Četras izplatītākās pusaudžu atkarības ir:

  • Atkarība no viedierīcēm un sociālajiem medijiem.

Viedierīce pati par sevi nav kaitīga bērna veselībai, tā ir bīstama tikai tad, ja tās lietošana kavē citu – produktīvu, vecumam atbilstošu aktivitāšu veikšanu, piemēram, interešu izglītību, veselīgu dzīvesveidu, izglītības iegūšanu vai socializēšanos. Ja bērns vai jaunietis melo par viedierīces lietošanu vai tās dēļ tiek kavēti ikdienā svarīgi procesi, to var uzskatīt par trauksmes signālu.

  • Alkohola atkarība.

Saskaņā ar SPKC informāciju, 15 gadu vecumā alkoholu ir pamēģinājuši gandrīz 90% jauniešu. Kā iepriekš minēts, pusaudžiem atkarības izveidojas ātrāk kā pieaugušajiem, tāpēc lietošanas biežumam un tam, kā un vai tas ietekmē pusaudža ikdienas funkcionēšanu, jāpievērš pastiprināta uzmanība. Pusaudžu vecumposmā atkarība no alkohola var iestāties salīdzinoši īsā laikā. Pusaudžu alkoholisms ir problēma, kas var iespaidot visu jaunieša dzīvi, tāpēc, ja ir aizdomas par atkarību no alkohola, nekavējoties jāmeklē palīdzība!

  • Smēķēšanas atkarība.

Kā liecina statistikas dati, katru dienu ASV cigareti pamēģina apmēram 2500 jauniešu, 400 no viņiem kļūst par atkarīgiem smēķētājiem ilgtermiņā. Ja ģimenē kāds smēķē, smēķēšanas atkarības risks jaunietim vai jaunietei ir daudz lielāks. Smēķēšana jauniešu vidū ir ļoti izplatīta: saskaņā ar SPKC datiem (2014) vismaz 45% 13 gadīgu jauniešu ir mēģinājuši smēķēt, tāpēc ir ieteicams veikt godīgu sarunu ar pusaudzi par smēķēšanas kaitīgumu un vērsties pēc padoma PRC.

  • Atkarība no video spēlēm.

Video spēles var būt izklaidējošas un izglītojošas. Tās ir bīstamas tikai tad, ja video spēļu spēlēšana ir pusaudža vienīgā nodarbošanās, kuras dēļ cieš ģimene, sekmes, attiecības ar draugiem un veselība. Ja uzskatāt, ka Jūsu pusaudzis kļuvis atkarīgs no video spēlēm, sazinieties ar PRC komandu!

Ir daudz citu atkarību veidu, no kā var ciest pusaudzis, tāpēc jautājumu gadījumā droši uzrunājiet PRC komandu klātienē vai attālināti!

Kā atbrīvoties no alkohola atkarības?

Visas pusaudžu atkarības var postoši ietekmēt jaunieša mentālo veselību, bet tieši alkohola atkarība negatīvi ietekmē gan pusaudža fizisko, gan garīgo veselību, turklāt tā var kavēt sasniegt to, uz ko pusaudzis ir spējīgs. Neskatoties uz iepriekš minēto, alkoholisms jauniešu vidū nav retums – kā liecina SPKC informācija, regulāri alkohola lietošanas paradumi ir katram piektajam 15 gadus vecam jaunietim. Alkohola atkarības ārstēšana ir komplekss pasākums, kurā jāiesaistās ģimenei un tuviniekiem. Šādā laikā pusaudzim ļoti nepieciešama sapratne un atbalsts.

Pusaudžu atkarības gadījumā vērsieties pie PRC!

Lai noskaidrotu, vai atkarība ir kļuvusi jaunietim par problēmu, kā arī – lai ārstēšana būtu efektīva, tās pamatā jābūt zinātnē balstītai multidisciplinārai palīdzībai, kas apvienota ar ikdienas rūpēm ģimenē, atbalstu un mīlestību. PRC komanda apzinās, ka lielākais smagums gulst tieši uz atkarīgā pusaudža ģimenes pleciem, tāpēc tiek nodrošinātas atbalsta grupas vecākiem.

Nepieciešama palīdzība?

PRC konsultatīvais tālrunis:
+371 25737363
Darba dienās: 12:00 - 19:00

Kontakti

Rīgas filiāle: +37129164747, info@pusaudzucentrs.lv

Liepājas filiāle: +37126623422, liepaja@pusaudzucentrs.lv

Ventspils filiāle: +37125458111
ventspils@pusaudzucentrs.lv

Valmieras filiāle: +37126433366
valmiera@pusaudzucentrs.lv

Daugavpils filiāle: +37125635533
daugavpils@pusaudzucentrs.lv

Rēzeknes filiāle: +37127313138
rezekne@pusaudzucentrs.lv

Jelgavas filiāle: +37127323238
jelgava@pusaudzucentrs.lv

Tukuma filiāle: +37126387905
tukums@pusaudzucentrs.lv

Siguldas filiāle: +37127899515
sigulda@pusaudzucentrs.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
    0
    Jūsu Grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā