Depresija pusaudzim – bīstami!
Depresija ir viens no izplatītākajiem pusaudžu funkcionālo traucējumu cēloņiem pasaulē. Arvien vairāk ģimeņu Latvijā un pasaulē saskaras ar situāciju, kad depresija skar tieši pusaudžus. Depresijas sekas var būt ļoti smagas:
-
pasliktinās sekmes un sasniegumi mācībās;
-
pasliktinās uzvedība un attiecības ar tuviem cilvēkiem;
-
palielinās pašnāvības mēģinājumu risks utt.
Ir svarīgi problēmu pamanīt un risināt pēc iespējas ātrāk. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kā konstatēt, vai palīdzība nepieciešama arī Jūsu ģimenes pusaudzim!
Kas ir depresija?
Nomākts garastāvoklis un melanholija laiku pa laikam var piemeklēt jebkuru. Tas ir normāli, ja tas ir pārejoši. Ieilgušas skumjas, grūtsirdība, bezcerība, nespēja izjust prieku, izmaiņas uzvedībā, miega traucējumi un daudz kas cits – var liecināt par depresijas klātbūtni. Depresija ir psihiska slimība, kas izraisa emocionālas ciešanas, tā skar domas, jūtas un rīcību. Depresija jauniešu vidū izpaužas citādāk nekā starp pieaugušajiem. Nepamanīta un nekontrolēta depresija pusaudžiem var izraisīt paškaitējuma vai pat suicidālas tieksmes – domas, vēlmi vai pat mēģinājumu izdarīt pašnāvību – tāpēc aizdomu gadījumā vienmēr jāmeklē kvalificēta, zinātnē balstīta palīdzība. Šādu kvalificētu bezmaksas palīdzību var nodrošināt PUSAUDŽU RESURSU CENTRS.
Kādi ir biežākie depresijas cēloņi jauniešiem?
Depresijas cēloņus noteikt ir sarežģīti, reizēm gandrīz neiespējami. Depresija pusaudzim var parādīties pēkšņi. Šo saslimšanu var izraisīt apstākļu kopums, ko veicina iekšēji konflikti, uzmanības trūkums, nepārvarēti traumatiski notikumi, stress, pārslodze, pārmaiņas utt. Pusaudžu dzīvē ir ļoti daudz pārmaiņu pat tad, ja šķietami viss rit kā ierasts. Tādi satricinājumi, kā, piemēram, vecāku šķiršanās, dzīvesvietas maiņa, tuva cilvēka zaudēšana – var radīt ļoti nopietnus emocionālus izaicinājumus. Var gadīties arī tā, ka, šķiet, nav ārēji redzamu iemeslu, kādēļ šādi traucējumi piemeklē jaunieti, jo depresija var būt iedzimta. Depresija bērnam ir nopietna un bīstama slimība, kuras novēršanai jāpieslēdzas nekavējoties. Ja manāt depresijas pazīmes pusaudzim savā ģimenē, noteikti meklējiet palīdzību!
Kādas ir izplatītākās depresijas pazīmes?
Depresijas pazīmes var būt ļoti dažādas. Pirmkārt, tā pamanāma kā ieildzis nomākts garastāvoklis. Kā iepriekš minēts, depresija pusaudžiem visbiežāk izpaužas kā uzvedības traucējumi, jo bērni un pusaudži emocionālās problēmas demonstrē caur savu uzvedību. Vecākiem un ģimenei jāpievērš uzmanība, ja jaunieša ikdienas izturēšanās veidā un emocijās tiek novērotas šādas pazīmes:
-
norobežošanās no citiem;
-
garastāvokļa maiņas;
-
viegla aizkaitināmība;
-
agresivitāte;
-
kontakta zaudēšana ar draugiem;
-
bīstama uzvedība;
-
atkarības;
-
sekmju pasliktināšanās, intereses zudums par mācībām;
-
sevis un citu ienīšana, u.tml.
Nav vienas noteiktas formulas, kā noteikt, vai pazīmes liecina par pārejošām grūtībām vai depresijas klātbūtni, tāpēc šaubu gadījumā ir vēlams veikt depresijas testu.
Kas ir depresijas tests un kad to izmantot?
Lai noskaidrotu, vai bērns piedzīvo īslaicīgu dzīvesprieka zudumu vai nopietnākas mentālas problēmas, ir iespējams veikt depresijas testu. Depresijas tests ir jautājumu kopums, kas palīdz noskaidrot, vai pusaudzim nepieciešama:
-
atpūta un uzmundrinājums,
-
konsultācijas pie speciālista,
-
ārstēšana,
-
steidzama palīdzība.
Vērsieties pie PUSAUDŽU RESURSU CENTRA speciālistiem, lai uzzinātu vairāk par to, kas ir depresijas tests, kur to meklēt un kādā veidā to pildīt!
Kā sniegt palīdzību, ja ir aizdomas par depresiju?
Depresijas veidi ir dažādi, tāpēc arī palīdzība depresijas gadījumā būs atšķirīga atkarībā no situācijas. Kļūdaini novērtēta situācija, nekvalitatīva ārstēšana un problēmas risināšanas atlikšana var novest pie neatgriezeniskām sekām. Drošākais veids, kā izvēlēties īsto palīdzību – konsultēties ar profesionāļiem, kuru specialitāte ir ikdienas darbs ar bērniem un pusaudžiem. Konkrētu diagnozi var noteikt tikai kvalificēts speciālists, ārstēšanai nosakot terapiju vai piemērotus medikamentus. Depresijas ārstēšana notiek pakāpeniski un prasa laiku. Labāko rezultātu dod tāda palīdzība, kuras sniegšanā iesaistās gan speciālisti, gan ģimene un pusaudzim tuvie cilvēki. Tai jābūt pierādījumos balstītai, kopīgai, saskaņotai rīcībai, kas vērsta uz bērna atveseļošanu.
Kā PRC var palīdzēt Jums un Jūsu pusaudzim?
Labā ziņa ir tāda, ka depresija pusaudzim ir ārstējama, ja tā tiek pamanīta laicīgi un tās ārstēšanai tiek pievērsta uzmanība. PRC speciālistu lokā ir cilvēki, kas diendienā strādā ar bērniem un jauniešiem, kas nonākuši grūtībās mentālās veselības traucējumu dēļ. PRC atbalsta programmas veidotas Bērnu klīniskās universitātes speciālistiem sadarbojoties ar profesionāļiem no Lielbritānijas un Austrālijas. Šīs programmas pamatā ir zinātnē balstītu, pierādītu metožu izmantošana, ko realizē psihologi, psihoterapeiti, mediķi, fizioterapeiti un sporta treneri. PRC mērķis un uzdevums ir nenosodīt, palīdzēt un sniegt atbalstu jauniešiem un viņu vecākiem un ģimenēm. Mūsu cilvēki novērtēs situāciju, izstrādās palīdzības plānu un palīdzēs to realizēt.
Kur var saņemt PRC komandas palīdzību?
Ņemot vērā, ka depresija jauniešiem ir izplatīta problēma visā Latvijā, mēs sniedzam kvalificētu palīdzību klātienē vairākās Latvijas pilsētās, kā arī konsultējam pa tālruni vai dažādās digitālās saziņas platformās. PRC sniegtā palīdzība pusaudžiem un viņu ģimenēm ir bez maksas.