Uzvedības traucējumi bērniem un pusaudžiem ­– kā pamanīt un ko darīt

uzmanības deficīta sindroms + uzmanības deficīta sindroms bērniem + udhs bērnam + udhs bērnam + uzvedības traucējumi bērniem + uzmanības deficīta sindroms ārstēšana = uzvedības traucējumi pusaudžiem

Uzvedības traucējumi var tikt novēroti katram. Atsevišķas epizodes uzreiz neliecina par to, ka bērnam vai jaunietim ir saskarsmes vai uzvedības problēmas, jo šis jautājums jāskata kontekstā. Nav vienas noteiktas formulas kā konstatēt uzvedības traucējumus, jo katram bērnam tie var izpausties atšķirīgi, turklāt tie mainās arī atkarībā no vecumposma. 

Kā izpaužas uzvedības traucējumi

Kā liecina pētījumi, ir novērotas uzvedības traucējumu atšķirības zēniem un meitenēm: zēniem raksturīgāka fiziski agresīva uzvedība, bet meitenēm – emocionāli agresīva uzvedība. Kopumā uzvedības traucējumu izplatītākās pazīmes ir:

  • destruktīva uzvedība un saskarsme – biežas dusmu lēkmes, agresivitāte, vardarbīga attieksme u.c.;

  • noteikumu neievērošana, nepaklausība – necenzētu vārdu lietošana, atteikšanās ievērot noteikumus, speciāla konfliktu provocēšana, melošana, zagšana, bīstama uzvedība u.c.;

  • nepietiekama uzvedības pašregulācija – nespēja mainīt domas, sasniegt mērķus, nespēja pretoties pēkšņām dziņām, nespēja koncentrēties u.c.

Kā saprast, vai uzvedības traucējumi ir jārisina nekavējoties

Pārejošas grūtības var skart katru cilvēku, ne tikai bērnu vai pusaudzi. Pusaudža vecumā bērna arsenālā ir plašs emociju klāsts, tajā skaitā arī dusmas un nepakļāvība. Lai labāk saprastu, vai bērna uzvedība ir problemātiska, jāmeklē atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

  • vai bērna uzvedība bieži un būtiski atšķiras no viņa vienaudžu uzvedības?

  • vai nevēlamā uzdevība izpaužas dažādās (vairākās) dzīves vidēs?

  • vai uzvedības nevēlamās izpausmes ir biežākas nekā vienaudžiem?

  • vai uzvedības nevēlamās izpausmes apgrūtina bērnu vai pusaudzi pašu, viņa ģimeni, skolotājus un ietekmē sekmes skolā, attiecības ar draugiem un ģimeni?

  • vai uzvedības nevēlamās izpausmes saglabājas, izmantojot dažādas pieejas?

Ja atbildes uz šiem jautājumiem ir apstiprinošas un bērnu uzvedības traucējumi novēroti nevis epizodiski, bet sistemātiski, vēlams sazināties ar PRC speciālistiem, lai konsultētos par konkrēto gadījumu.  

Kā var palīdzēt PRC speciālisti

Pusaudžu uzvedības problēmas ir jārisina ņemot vērā kontekstu, kurā tās attīstījušās, tas ir izprotot to cēloni, kas nereti nav meklējams bērnā vai pusaudzī, bet viņu ieskaujošajos notikumos un apstākļos. Lai to izdarītu, jādarbojas kopā gan ģimenei, gan speciālistiem, tad rezultāts būs sasniedzams ātrāk un pilnvērtīgāk. 

Uzvedības traucējumi pusaudžiem un bērniem ir jautājums, ko nepieciešams risināt, līdzko tas pamanīts. PRC speciālisti palīdzēs  izprast rādītājus, kas var liecināt par uzvedības traucējumu iespējamību un sniegs palīdzību pašam bērnam vai pusaudzim, sniedzot atbalstu viņam saprotamā valodā.

PRC multidisciplinārā speciālistu komanda pieejama vairākās Latvijas pilsētās gan klātienē, gan attālināti, tāpēc, ja Jums ģimenē ir bērns vai pusaudzis, kam varētu būt uzvedības traucējumi, droši dodiet mums ziņu!

Nepieciešama palīdzība?

PRC konsultatīvais tālrunis:
+371 25737363
Darba dienās: 12:00 - 19:00

Kontakti

Rīgas filiāle: +37129164747, info@pusaudzucentrs.lv

Liepājas filiāle: +37126623422, liepaja@pusaudzucentrs.lv

Ventspils filiāle: +37125458111
ventspils@pusaudzucentrs.lv

Valmieras filiāle: +37126433366
valmiera@pusaudzucentrs.lv

Daugavpils filiāle: +37125635533
daugavpils@pusaudzucentrs.lv

Rēzeknes filiāle: +37127313138
rezekne@pusaudzucentrs.lv

Jelgavas filiāle: +37127323238
jelgava@pusaudzucentrs.lv

Tukuma filiāle: +37126387905
tukums@pusaudzucentrs.lv

Siguldas filiāle: +37127899515
sigulda@pusaudzucentrs.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
    0
    Jūsu Grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā