Kas ir uzmanības deficīta sindroms bērniem
Uzmanības deficīta sindroms, saukts arī UDHS (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms), ir viens no nervu sistēmas attīstības veidiem. UDHS nav slimība, tas ir psihisko traucējumu veids, kura cēloņus precīzi noskaidrot nav iespējams – uzskata, ka tas var būt ģenētisku, smadzeņu struktūras un funkcionēšanas, kā arī dažādu citu riska faktoru kopums. Bērnu vidū uzmanības deficīta sindroms ir ļoti izplatīts.
Kā izpaužas uzmanības deficīts bērniem
Uzmanības deficīta sindroms nav uzvedības traucējumi, tomēr tam raksturīga izaicinoša uzvedība. Tā izpausmes veidi traucē iekļauties mācību procesā un sabiedrībā. Raksturīgākās UDHS pazīmes var būt:
-
neuzmanība, koncentrēšanās grūtības – nespēja koncentrēties un pabeigt uzdevumu līdz galam,
-
hiperaktivitāte – nespēja būt mierā (dīdīšanās, roku, kāju pastāvīga kustināšana, bieža pozas maiņa u.c.);
-
impulsivitāte – nespēja sagaidīt savu kārtu, citu pārtraukšana, dusmu lēkmes u.c.;
Vēl daudz dažādu pazīmju var liecināt, ka bērnam varētu būt uzmanības deficīts, tajā skaitā depresija, paaugstināta trauksme, tieksme lietot atkarību izraisošas vielas. Aizdomu gadījumā nepieciešams konsultēties ar speciālistu!
Uzmanības deficīta sindroms – ārstēšana
Jāatceras, ka UDHS nav slimība, tāpēc efektīva UDHS ārstēšana ietver daudzpusīgu palīdzību, kurā jāiesaistās gan bērnam vai pusaudzim, gan viņa tuviniekiem, ģimenei, pedagogiem un ārstiem. Nemedikamentozas intervences gadījumā runa ir par sociālo iemaņu trenēšanu, kognitīvi biheiviorālo terapiju, vecāku izglītošanu par bērnu audzināšanas aspektiem u.c. Medikamentozā terapija ietver medikamentu lietošanu.
Kāpēc vērsties pēc palīdzības pie PRC?
PRC multidisciplinārā profesionāļu komanda specializējas palīdzības sniegšanā bērniem un jauniešiem. Bezmaksas palīdzību var saņemt klātienē septiņās Latvijas pilsētās, nepieciešamības gadījumā arī attālināti dažādās digitālās saziņas platformās.
Neatklāts un neārstēts uzmanības deficīta sindroms var ietekmēt cilvēku arī pieaugušā vecumā, tāpēc dodiet mums ziņu, ja uzskatāt, ka Jūsu bērnam vai pusaudzim nepieciešama palīdzība!