Trauksme un panikas lēkmes bērnam – simptomi, cēloņi, ārstēšana

trauksme + trauksmes sajūta + ģeneralizēta trauksme + kā mazināt trauksmi + iekšēja trauksmes sajūta + panikas lēkme - trauksme un panikas lēkmes bērnam

Iekšēja trauksmes sajūta var piemeklēt katru, tikai katrs to izjūt dažādi un citā intensitātē. Trauksme ir pilnīgi normāla emociju spektra daļa, kas ik dienu uznāk un pāriet atkarībā no dažādiem apstākļiem. Ja trauksme ir pārāk intensīva un traucējoša, to sauc par panikas lēkmi. Panikas vai trauksmes lēkmes, sauktas arī – ģeneralizēta trauksme – ir viens no visbiežāk sastopamajiem psihes traucējumiem, ko piedzīvo ne tikai pieaugušie, bet arī bērni un pusaudži. Ir svarīgi pamanīt šo lēkmju simptomus, lai izvairītos no pastāvīgas trauksmes sajūtas un tās radītajām sekām.

Pastāvīga trauksmes sajūta un tās sekas

Regulāra vai pastāvīga trauksmes sajūta rada tieksmi izvairīties no sabiedrības un socializēšanās, lai izvairītos no atkārtotām panikas lēkmēm. Šādā gadījumā vecākiem būtu vēlams būt saprotošiem, vienlaikus neļaujot izvairīties no socializēšanās, iespēju robežās aicinot pārvarēt bailes.

Panikas lēkmes simptomi

Panikas lēkmju simptomi sākas pēkšņi. Tos iedala fiziskos un psiholoģiskos:

  • Fiziskie panikas lēkmes simptomi – paātrināta sirdsdarbība, svīšana, trīcēšana, apgrūtināta elpošana vai elpas trūkums, hiperventilācija, reiboņi, nestabilitāte, tirpšanas sajūta, karstuma vai aukstuma viļņi, slikta dūša u.c.;

  • Psiholoģiskie simptomi – bailes zaudēt kontroli, nerealitātes sajūta u.c.;

Vecākiem un tuviniekiem bērna panikas lēkmes pieredze var būt ļoti satraucoša, tāpēc vēlams iepazīties ar informāciju, kā rīkoties bērna vai pusaudža trauksmes gadījumā. 

Trauksme un panikas lēkmes – kādi ir to cēloņi

Zinātne apgalvo, ka panikas lēkmju cēloņi var būt gan ārēji, gan iekšēji faktori. Tas var būt zems trauksmes slieksnis, nedrošas piesaistes pieredze, traumatiski notikumi vai citi iemesli.

Cēloņi iedalās:

  • ģenētiskos – kā ar trauksmi tiek galā vecāki, vecvecāki u.c. radinieki;

  • pēc smadzeņu ķīmijas vielu veida, daudzuma un kustības;

  • pēc ārējiem apstākļiem, dzīves situācijām;

  • pēc bērna vai pusaudža personības.

Daudzi pētījumi norāda uz to, ka tieši iekšēji faktori darbojas kā ierosinātāji panikas lēkmēm. Tāpat pētījumi liecina arī to, ka panikas lēkmes ir ārstējamas un mūsdienu medicīna spēj palīdzēt tās būtiski samazināt vai vispār atbrīvoties no tām, tāpēc nebaidieties jautāt palīdzību PRC, ja tā ir nepieciešama!

Kā mazināt trauksmi jeb kā izpaužas trauksmes ārstēšana?

Lai trauksmes un panikas lēkmju ārstēšana dotu rezultātu, svarīgs ir bērna, pusaudža, ģimenes, tuvinieku un speciālistu kopīgs darbs. Bieži trauksme iet roku rokā ar citiem psihoemocionāliem sarežģījumiem, tāpēc katrs gadījums ir jāvērtē atsevišķi. Lai mazinātu trauksmi izmanto:

  • kognitīvi biheiviorālo terapiju;

  • medikamentozo terapiju;

  • psihodinamisko terapiju

  • vai citus terapijas veidus.

Kā rīkoties vecākiem, ja bērnam ir panikas lēkme

Ja bērnam vai pusaudzim ir panikas lēkme, ļoti svarīgi ir saglabāt mieru un parūpēties par to, lai bērns atrastos klusā un mierīgā vietā, kur pieejams svaigs gaiss. 

Ieteicamās darbības:

  • runāt mierīgi un vienkārši;

  • teikt, ka lēkme tūlīt pāries;

  • turēt bērna roku;

  • būt pacietīgam.

Noteikti nevajadzētu:

  • kritizēt, aizrādīt, ka nepieciešams nomierināties;

  • reaģēt agresīvi;

  • steidzināt nomierināties.

Kāpēc vērsties pie palīdzības PRC

Trauksmes ārstēšana ir komplekss un sarežģīts pasākums, kurā iesaistīts gan bērns vai pusaudzis, gan viņa vecāki un ārstējošie speciālisti. PRC specializējas darbā ar bērniem un pusaudžiem, spējot komunicēt viņiem saprotamā valodā. PRC multidisciplinārā ārstu un speciālistu komanda izmanto tikai pierādījumos un zinātnē balstītas metodes.

Lai PRC pakalpojumi būtu pieejami visā Latvijā, psihologi, psihiatri un citi speciālisti, kas iesaistās trauksmes lēkmju ārstēšanā, klātienē sastopami septiņās Latvijas pilsētās, bet nepieciešamības gadījumā, arī attālināti dažādās saziņas platformās. PRC pakalpojumus klienti saņem bez maksas.

Ja Jūsu bērnu nomoka trauksme un panikas lēkmes, sazinieties ar PRC!

Nepieciešama palīdzība?

PRC konsultatīvais tālrunis:
+371 25737363
Darba dienās: 12:00 - 19:00

Kontakti

Rīgas filiāle: +37129164747, info@pusaudzucentrs.lv

Liepājas filiāle: +37126623422, liepaja@pusaudzucentrs.lv

Ventspils filiāle: +37125458111
ventspils@pusaudzucentrs.lv

Valmieras filiāle: +37126433366
valmiera@pusaudzucentrs.lv

Daugavpils filiāle: +37125635533
daugavpils@pusaudzucentrs.lv

Rēzeknes filiāle: +37127313138
rezekne@pusaudzucentrs.lv

Jelgavas filiāle: +37127323238
jelgava@pusaudzucentrs.lv

Tukuma filiāle: +37126387905
tukums@pusaudzucentrs.lv

Siguldas filiāle: +37127899515
sigulda@pusaudzucentrs.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
    0
    Jūsu Grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā