Pašnāvība un tās riska pazīmes – kā pamanīt un ko darīt
Kā liecina aptauju dati, vairāk nekā pusei pusaudžu vidusskolas posmā ir bijušas domas par pašnāvību. Šādas domas var būt daļa no pusaudža attīstības procesa, tāpat kā mēģinājumi izprast dzīves jēgu. Vecākiem ir jābūt atvērtiem un vērīgiem jebkurā gadījumā, bet risks kļūst nopietns, ja pašnāvība jeb suicīds tiek uzskatīta par vienīgo izeju no grūtībām jaunieša dzīvē. Pašnāvniecisku domu pamatā ir mentālās veselības grūtības, ko var izraisīt vardarbība, pārmaiņas, patstāvīgi neatrisināmi jautājumi un citi faktori.
Kādi ir izplatītākie pašnāvības riska faktori jauniešu vidū?
Pašnāvības riska faktori bērnu un jauniešu vidū var būt ļoti dažādi, bet izplatītākie ir:
- psihiskas saslimšanas (piemēram, depresija);
- problēmas vai satraucoši notikumi skolā;
- sociālā izstumšana;
- emocionālas, fiziskas un/vai seksuālas vardarbības pieredze;
- atkarību izraisošu vielu lietošana.
Ja pašnāvības mēģinājums vai pašnāvība piedzīvota pusaudža ģimenes, tuvu cilvēku vai draugu lokā, pašnāvības risks ir palielināts.
Kāda uzvedība var liecināt par suicidālām domām?
Suicidālas domas jeb domas par pašnāvību ir ļoti nopietns rādītājs, ka bērnam vai jaunietim nepieciešama steidzama psiholoģiska palīdzība. Uzmanība jāpievērš tad, ja novērojat krasas pārmaiņas jaunieša uzvedībā, īpaši savienojumā ar pašnāvības risku klātbūtni. Neilgs emocionāls diskomforts, kas tiek pārvarēts paša spēkiem, ir normāla parādība jebkuram cilvēkam, bet, ja problēma ieilgst, palīdzība jāmeklē nekavējoties. Par suicidālu domu klātbūtni var liecināt:
- paškaitējums jeb paškaitēšana;
- izteikumi par nāvi;
- bezmiegs;
- izteiktas garastāvokļa svārstības;
- bīstama uzvedība;
- atkarību izraisošu vielu lietošana;
- nepamatota personīgo lietu atdošana citiem;
- atteikšanās no socializēšanās.
Pašnāvību novēršana – ģimenes, tuvo cilvēku, draugu un speciālistu kopdarbs
Pašnāvība ir novēršama, ja ģimene un tuvie cilvēki pamana suicidālas domas un kopā ar profesionālu, zinātnē balstītu palīdzību strādā pie atveseļošanās. Ja palīdzība tiek sniegta tūlīt un nekavējoties, kopīgiem spēkiem ir iespējams uzlabot pusaudža stāvokli. Liela psiholoģiska spriedze šādās reizēs gulstas tieši uz ģimenes pleciem, tāpēc PRC klientu vecākiem pieejamas atbalsta grupas vecākiem, ko aicinām izmantot.
Ko noteikti nedarīt, ja pamanāt pašnāvniecisku uzvedību
Reizēm, vislabāko nodomu vadīti, vecāki, draugi vai tuvie cilvēki vēlas sniegt mierinājumu vai uzmundrinājumu pusaudzim. To drīkst darīt atbalstot (piemēram: Tu neesi viens (viena), iespējams, nezinu kā Tu jūties, bet vēlos būt blakus), vienlaicīgi vēršoties pēc profesionālas palīdzības. Nekādā gadījumā nedrīkst:
- iesaistīties strīdos (piemēram: man Tavā vecumā bija grūtāka dzīve);
- apšaubīt (piemēram: viss nav tik traki, paskaties no gaišās puses);
- apsolīt paturēt situāciju noslēpumā.
Kādi ir aizsargājošie faktori pašnāvību riska gadījumā?
Lai veicinātu aizsargājošus faktorus pašnāvību riska gadījumā, pusaudža ģimenē, kopienā un aprūpes sniedzēju lokā jāorientējas uz vienotu aizsardzību vērstu rīcību:
- jāveicina un jāattīsta problēmu risināšanas prasmes;
- jāveicina kultūras un reliģiskie priekšstati, kas attur no domām par pašnāvību;
- jāveicina tuvas un atbalstošas attiecības ne tikai ģimenē un draugu lokā, bet arī ar atbalstošo personālu;
- jānodrošina fiziskās un garīgās veselības aprūpes pieejamība;
- pašnāvības riska faktoru esamības gadījumā jāierobežo piekļuve letāliem līdzekļiem.
Ko darīt, ja pamanāt pašnāvniecisku uzvedību
Pašnāvību novēršana sākas ar suicidālu domu pamanīšanu un tūlītēju reakciju. Neatlieciet konsultāciju uz vēlāku laiku! Saziņa ar PRC iespējama ar sms vai Whatsapp pa tālruni +371 29164747, e-pastā info@pusaudzucentrs.lv vai Facebook fb.com/pusaudzim. Klātienē PUSAUDŽU RESURSU CENTRA speciālisti pieejami vairākās Latvijas pilsētās. Steidzamos gadījumos aicinām zvanīt 112 vai uz bērnu krīzes tālruni 116111
Būtisks aizsargfaktors pašnāvnieciskai uzvedībai ir ģimenes atbalsts. Ja Jums šķiet, ka Jūsu pusaudzim nepieciešama psiholoģiska palīdzība, dodiet ziņu nekavējoties!