Kāpēc pusaudžu mentālā veselība ir tik svarīga

mentālā veselība + mentālās veselības problēmas + jauniešu mentālā veselība + pusaudžu mentālā veselība + mentālā veselība jauniešiem = jauniešu un pusaudžu mentālā veselība

Mentālā veselība ir cilvēka sevis apziņa sociālā, psiholoģiskā un emocionālā vidē, kurā pastāvīgi jāsaskaras ar situācijām, kas rada izaicinājumus un stresu. Spēja tikt galā ar ikdienas grūtībām un izaicinājumiem liecina par labu mentālo veselību. Pusaudžu vecumā šādu izaicinājumu ir īpaši daudz, jo būtiskas pārmaiņas skar gan jaunieša fizisko, gan psiholoģisko pasauli. 

Pusaudzība ir laiks, kad jaunietis kļūst pieaudzis un nostiprina tās personības iezīmes, kas pavadīs viņu visu atlikušo mūžu. Tāpat smadzeņu nobriešanas un attīstības dēļ šis ir periods, kurā var parādīties pirmās pazīmes psihiskās veselības traucējumos. Smadzenes šajā periodā ir daudz plastiskākas, tām ir lielāka spēja pielāgoties un mainīties nekā pieaugušo smadzenēm, tāpēc, jau laikus pievēršot uzmanību pusaudžu mentālās veselības stāvoklim, pastāv liekāka iespēja panākt pozitīvas izmaiņas. Pusaudžu mentālā veselība ir joma, par kuras labbūtību rūpēties ir ārkārtīgi svarīgi.

Kas liecina, ka jaunietim ir mentālās veselības problēmas

Vieglāk pamanāmie un vienlaikus arī būtiskākie faktori, kas norāda, ka jaunietim vai jaunietei varētu būt mentālās veselības problēmas, ir nespēja tikt galā ar stresu un ikdienas pienākumiem, kā arī ilgstošs emocionāls diskomforts. Tas var izpausties dažādi, kā, piemēram:

 • enerģijas trūkums;
 • nogurums;
 • intereses zudums;
 • aizkaitināmība; 
 • dažādas citas izmaiņas pusaudža ierastajā uzvedībā.

Atstātas bez ievērības, mentālās veselības problēmas var izraisīt dažādus sarežģījumus – paaugstinātu trauksmi, depresiju, tieksmi uz paškaitējumu vai domas par pašnāvību, kā arī izpausties citos veidos. 

Vai un kā jauniešu mentālā veselība var tikt uzlabota

Jā, pusaudžu mentālā veselība var tikt uzlabota! Par mentālo veselību iespējams rūpēties tāpat kā par fizisko veselību, ikdienas režīmā ietverot:

 • veselīgu uzturu regulāras ēdienreizes;
 • pietiekoši daudz miega stundu;
 • aktivitātes svaigā gaisā;
 • morālu atbalstu.

Jauniešu mentālā veselība var tikt stiprināta, saņemot iedrošinājumu no ģimenes locekļiem un draugiem, tāpat arī gūstot gandarījumu, iesaistoties dažādos interešu izglītības pasākumos, piemēram, mūzikas vai sporta nodarbībās, taču reizēm nepieciešama mentālās veselības profesionāļu iesaiste. Neskaidrību un vajadzības gadījumā sazinieties ar PRC speciālistiem!

Kad vērsties pēc padoma PUSAUDŽU RESURSU CENTRĀ (PRC)?

Ja pamanāt izmaiņas pusaudža uzvedībā, tostarp trauksmi, nespēju tikt galā ar ikdienas pienākumiem, ilglaicīgu enerģijas un intereses zudumu, ja pusaudža funkcionēšana un dzīvesprieks  ievērojami samazinās, noteikti sazinieties ar mums!

Kāpēc PRC ir uzticama izvēle palīdzības saņemšanai

PUSAUDŽU RESURSU CENTRĀ strādā vairāki desmiti speciālistu, kas nodrošina palīdzību dažādās mentālās veselības grūtībās nonākušajiem pusaudžiem, papildus  sniedzot atbalstu šo jauniešu ģimenēm un tuviniekiem. Palīdzība tiek nodrošināta klātienē vairākās Latvijas pilsētās, speciālisti nepieciešamības gadījumā konsultē arī attālināti. PRC komanda izvērtē konkrēto gadījumu individuāli un sniedz multidisciplināru, zinātnē un pierādījumos balstītu psiholoģisko palīdzību pusaudzim, lai mentālās veselības problēmas neattīstītos nopietnākos mentālos izaicinājumos. 

PRC pakalpojumus var saņemt bez maksas

Pusaudžu mentālā veselība, tās uzlabošana un profilakse ir ļoti būtisks temats daudzu Latvijas ģimeņu vidū, tāpēc Labklājības ministrijas un Veselības ministrijas piešķirtais atbalsts nodrošina iespēju PRC pakalpojumus saņemt bez maksas. Droši vērsieties pie mums, mēs palīdzēsim!

Nepieciešama palīdzība?

PRC konsultatīvais tālrunis:
+371 25737363
Darba dienās: 12:00 - 19:00

Kontakti

Rīgas filiāle: +37129164747, info@pusaudzucentrs.lv

Liepājas filiāle: +37126623422, liepaja@pusaudzucentrs.lv

Ventspils filiāle: +37125458111
ventspils@pusaudzucentrs.lv

Valmieras filiāle: +37126433366
valmiera@pusaudzucentrs.lv

Daugavpils filiāle: +37125635533
daugavpils@pusaudzucentrs.lv

Rēzeknes filiāle: +37127313138
rezekne@pusaudzucentrs.lv

Jelgavas filiāle: +37127323238
jelgava@pusaudzucentrs.lv

Tukuma filiāle: +37126387905
tukums@pusaudzucentrs.lv

Siguldas filiāle: +37127899515
sigulda@pusaudzucentrs.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
  0
  Jūsu Grozs
  Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā