Vai Jums var palīdzēt bērnu psihologs?
Mūsu bērni ir mūsu prieks un rūpes vienlaikus. Ir patīkami redzēt viņus augam, bet reizēm gribētos, kaut mēs vairāk saprastu viņu domas, vēlmes un attīstības posmus, lai varētu palīdzēt grūtos brīžos. Bērnu uzvedība ļoti atšķiras no pieaugušo rīcības. Bērni nemāk izskaidrot, ko viņi piedzīvo, pārdzīvo un jūt, jo viņu spēja analizēt savu iekšējo pasauli vēl nav nobriedusi. Arī pusaudžu laiks cilvēka dzīvē atšķiras gan no bērnības, gan no pieauguša cilvēka dzīves posmiem.
Bērnu psiholoģija ir joma, kas iepazīstina ar bērna domāšanas un uzvedības attīstību un likumsakarībām, kā arī tās izsprašana var palīdzēt vecākiem būt uz viena viļņa ar savu bērnu. Tā var sniegt arī ļoti svarīgu un vērtīgu informāciju par bērna vai pusaudža garīgo, fizisko, kognitīvo un emocionālo veselību, un, lai vecāki neapmaldītos savu atvašu emociju daudzveidībā, talkā nāk bērnu psihologs.
Kādos gadījumos jāmeklē bērnu, pusaudžu vai jauniešu psihologs?
Katrs no mums reizi pa reizei nonāk krīzes situācijās. Lielākā daļa cilvēku tiek tām cauri saviem spēkiem, nemeklējot papildus palīdzību, taču ir brīži, kad nepieciešami papildspēki. Mēs, PRC, uzskatām, ka psihologa konsultācija ir vērtīga ikvienam un ikvienā situācijā. Speciālists var samazināt diskomforta laiku un palīdzēt izvairīties no mentālās veselības traucējumiem. Par to, ka nepieciešama psihoterapija pusaudzim vai bērnam, var liecināt visdažādākie faktori: uzvedības problēmas, mentālās veselības traucējumi, ēšanas traucējumi, atkarību un bīstamas uzvedības klātbūtne jaunieša dzīvē. Tikai kopā ar speciālistu iespējams noteikt, vai un kāda palīdzība viņam vajadzīga. Atkarībā no situācijas jāizvēlas psihologa, psihoterapeita vai psihiatra konsultācijas, kas palīdz saprast bērna mentālās veselības traucējumu iemeslus un tikt ar tiem galā. Ja Jums ir aizdomas, ka Jūsu bērnam vai pusaudzim ir nepieciešama PRC psiholoģiskā palīdzība pusaudžiem – sazinieties ar mums!
Psihologs, psihiatrs, psihoterapeits – ar ko atšķiras šie speciālisti?
Kurš no speciālistiem nepieciešams bērnam – tas ir aktuāls jautājums daudzu vecāku prātos. Lai viestu skaidrību mentālās veselības speciālistu atšķirībās, piedāvājam vienkāršu profesiju aprakstu:
-
psihologs – tas ir speciālists ar augstāko izglītību psiholoģijā, kurš pārvalda cilvēka domāšanas modeļus, savstarpējo attiecību veidus un veic psihodiagnostikas. Pie psihologa dodas iepazīt sevi un apzināt savus iekšējos resursus. Psihologs pusaudzim var palīdzēt izprast savas dzīves mērķus, sakārtot attiecības ar sevi un citiem. Psihologs uzklausa, atbalsta, sniedz informāciju, bet nesniedz norādījumus, atbildes un neuzstāda diagnozes. Pie psihologa var vērsties atsevišķu jautājumu vai krīzes gadījumā, kad nepieciešams atbalsts tās pārvarēšanai;
-
psihoterapeits – tas ir speciālists ar medicīnas izglītību, kas specializējas kādā no psihoterapijas virzieniem. Psihoterapeits pusaudzim var noteikt diagnozi un, ja nepieciešams – rekomendēt medikamentu lietošanu. Parasti šis speciālists strādā tieši ar psihoterapijas metodi. Psihoterapija ir ilgstošs process;
-
psihoterapijas speciālists – speciālists ar augstāko psiholoģijas izglītību, kas specializējies kādā no terapijas virzieniem – kognitīvi biheviorālā terapija (KBT), dialektiski biheviorālā terapija (DBT), shēmu terapija, acceptance and change terapija (ACT);
-
psihiatrs – tas ir speciālists ar medicīnisko izglītību, kas specializējas psihisko saslimšanu jautājumos. Pie šī speciālista nonāk cilvēki, kuriem ir psihiskas saslimšanas un nepieciešama medikamentoza ārstēšana. Psihiatrs nosaka diagnozes.
Jāņem vērā, ka bērnu un pusaudžu psihoterapeits ir tāds profesionālis, kas specializējas darbam ar bērnu un jauniešu vecuma grupām. Tas ir nozīmīgi, jo strādājot ar bērniem un pusaudžiem tiek izmantotas atšķirīgas metodes, nekā strādājot ar pieaugušajiem. Arī mentālās veselības traucējumu simptomi pusaudžiem un pieaugušajiem var būt radikāli atšķirīgi.
Kādas metodes izmanto bērnu un pusaudžu psihologs?
Ir svarīgi pārzināt bērnu un pusaudžu emocionālo, kognitīvo un smadzeņu attīstību, lai darbs notiktu viņiem saprotamā valodā. Tikai tādā veidā ir iespējams iegūt uzticību un veidot dialogu. PRC speciālistu lokā ir vairāk kā 60 dažādu jomu profesionāļu, kas ik dienu strādā, lai palīdzētu bērniem un pusaudžiem, kā arī viņu vecākiem, mentālās veselības traucējumu gadījumā. Izvērtējot katru situāciju atsevišķi, PRC speciālisti var noteikt, ka nepieciešama:
-
vienreizēja konsultācija risku novēršanai un motivēšanai;
-
īstermiņa psiholoģiskais atbalsts;
-
grupu nodarbības pusaudžiem;
-
ilgtermiņa psihoterapija;
-
ģimeņu konsultācijas;
-
kognitīvi biheiviorālā terapija.
PRC komanda izmanto tikai pierādījumos balstītas konsultēšanas metodes un pusaudžiem draudzīgu, profesionālu un drošu pieeju.
Kas ir kognitīvi biheiviorālā terapija jeb KBT?
Kognitīvi biheiviorālā terapija ir psihoterapijas metode, kas ir atzīta par efektīvu
-
depresijas,
-
panikas lēkmju,
-
paaugstinātas trauksmes,
-
dažādu fobiju,
-
ēšanas traucējumu,
-
miega traucējumu,
-
uzmācīgu domu,
-
zema pašvērtējuma un daudzu citu emocionālu grūtību pārvarēšanā.
Pastāv arī dialektiskā uzvedības terapija (DBT) – tā ir mūsdienīga, uz pierādījumiem balstīta kognitīvās terapijas forma bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem, kuriem ir ievērojamas grūtības pārvaldīt savas emocijas, domas un uzvedību. Nepieciešamības gadījumā PRC komanda apvieno KBT vai DBT ar citām psihoterapijas vai emocionālā atbalsta praksēm.
Kāds ir labs bērnu psihologs?
Kā jau nojaušat, nav vienotas atbildes uz šo jautājumu. Lai psihologs bērnam vai pusaudzim varētu palīdzēt, pats svarīgākais ir uzticēšanās un kontakts. Ļoti iespējams, ka iepazīsiet vairākus speciālistus, līdz atradīsiet īsto!
Kāpēc izvēlēties tieši PRC?
PUSAUDŽU RESURSU CENTRĀ bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem ir pieejama bezmaksas psihologa palīdzība, kā arī citi speciālisti – psihiatri, uztura speciālisti, narkologi, mentori, sociālie darbinieki, KBT un DBT terapeiti, sporta treneri, fizioterapeiti, mākslas grupu vadītājas. Katrs jaunietis saņem multidisciplināru palīdzību no tāda speciālistu loka, kas viņam vai viņai ir visnepieciešamākais. Tiek nodrošinātas psihologa konsultācijas Rīgā, Valmierā, Liepājā un vēl citās Latvijas pilsētās. Lai vienmēr būtu sasniedzami jauniešiem un ģimenēm, konsultācijas nodrošinām ne tikai klātienē, bet arī attālināti. Ja vēlaties noskaidrot, vai Jūs pilsētā ir pieejams jauniešu psihoterapeits, bērnu psihoterapeits vai cits speciālists, sazinieties ar PRC!
Kāpēc PRC pakalpojumi ir bezmaksas?
PRC pakalpojumi visā Latvijā pieejami bez maksas, pateicoties Latvijas Republikas Veselības ministrijas un Labklājības ministrijas atbalstam. Dodiet ziņu, ja vēlaties saņemt bezmaksas psihologa vai psihoterapeita konsultācijas, mēs ar prieku palīdzēsim!