Veģetatīvā distonija – mīti un patiesība

Veģetatīvā distonija ir bieži pieminēta mūsdienu mentālo saslimšanu kontekstā – daudzkārt medijos un sabiedrībā dzirdam, ka kāds ar to sirgst un sniedz padomus, kā ar to cīnīties vai sadzīvot. Īpaši satraucoša un biedējoša ir šādas diagnozes piedēvēšana bērnam vai pusaudzim. Kas īsti ir šī saslimšana un kāpēc šādu jēdzienu izmanto mūsdienās?
Kas ir veģetatīvā distonija?
Jēdziens “veģetatīvā distonija” izmantots jau 1880. gadā. Ar to tika apzīmēta neiroze, kas izpaužas kā fizisks un garīgs nogurums, pazemināts sāpju slieksnis, uzmanības nenoturība, muskuļu vājums. Tas ietvēra trauksmei raksturīgus mentālos stāvokļus – nervozitāti, bailes, neiecietību, nespēju koncentrēties, hipohondriju u.c.
- gs. beigās šāda diagnoze tika uzstādīta gan Padomju Savienībā, gan Eiropā. Tomēr laikam ejot, balstoties krievu fiziologa un psihologa I. Pavlova pētījumos (kas tika veikti ar suņiem), Padomju Savienības ceļš veģetatīvās distonijas diagnosticēšanā sāka atšķirties no pasaules redzējuma. Pasaules pētījumi psihoanalīzes aizsācēja un zinātnieka Zigmunda Freida vadībā izvēlējās neirozes cēloņus meklēt psiholoģijas zinātnē, bet Padomju Savienībā tika noteikts, ka veģetatīvā distonija ir abnormāli augsta nervu sistēmas darbības aktivitāte, kas raksturojama kā nervu sistēmas darbības traucējumi. Šādā veidā post padomju telpā līdz pat mūsdienām pastāv mīts par veģetatīvo distoniju kā par nervu sistēmas darbības traucējumiem, bet citur pasaulē šāda diagnoze mūsdienās vairs nepastāv.
Kādus simptomus piedēvē veģetatīvajai distonijai
Mēdz teikt, ka veģetatīvā distonija pusaudzim vai bērnam izpaužas kā neirotiski, ar stresu saistīti un somatoformi traucējumi. Ko īsti tas nozīmē? Parasti tas izpaužas, piemēram, kā
- sirdsklauves,
- sāpes krūtīs,
- hipertensija vai hipotensija,
- hronisks nogurums,
- miega traucējumi,
- emocionalitāte,
- trauksme,
- caureja vai aizcietējums,
- slikta dūša un vemšana,
- svīšana,
- galvassāpes,
- reibonis,
- apgrūtināta elpošana,
- nespēks,
- nespēja koncentrēties un citi simptomi.
Šādu vairāku simptomu sistemātisku parādīšanos, protams, nedrīkst atstāt bez ievērības, jo tā saucamās “veģetatīvās distonijas lēkmes” ir trauksmes rādītājs, kas ieved bērnu vai pusaudzi paaugstināta stresa stāvoklī.
Lai arī nervu sistēmas darbības traucējumi ir iespējami, ir svarīgi atcerēties, ka biežākais šādu simptomu cēlonis tomēr meklējams mentālās veselības traucējumos. Šādā gadījumā vēlams konsultēties ar ģimenes ārstu par iespējamiem cēloņiem un tālāko rīcību.
Vai ir iespējams atbildēt uz jautājumu – kā sadzīvot ar veģetatīvo distoniju?
Ņemot vērā iepriekš minēto, ir skaidrs, ka jēdziens veģetatīvā distonija ir mēģinājums pēc iespējas ātrāk nosaukt vārdā problēmu, kuras patiesais cēlonis vēl jāmeklē. Tieši tāpēc nav viegli dot padomus, kā cīnīties ar veģetatīvo distoniju – tas būtu kā aicinājums samierināties ar sekām, ko rada vēl neatklāts trauksmes ierosinātājs.
PRC aicina nopietni attiekties pret pazīmēm, ko vienkāršotā veidā sauc – veģetatīvā distonija – un ar mūsdienu zinātnē balstītu medicīnisko palīdzību meklēt šīs diagnozes izpausmju cēloņus.
Kā PRC var palīdzēt?
PUSAUDŽU RESURSU CENTRA komandā ir speciālisti, kas izprot bērnu un pusaudžu mentālo veselību un spēj runāt viņiem saprotamā valodā. Aiz veģetatīvās distonijas aizsega bērns vai pusaudzis piedzīvo emocionālus traucējumus. Atstāti bez ievērības tie var kļūt par nopietnu traucēkli bērna dzīvē un izraisīt tālejošas sekas. PRC pakalpojumu klāstā pieejama:
- psiholoģiskā konsultēšana,
- kognitīvi biheiviorālā terapija,
- pusaudžu psihoterapija,
- risinājumu-orientētā terapija,
- ģimenes un sistēmterapija,
- uzvedības intervences,
- medikamentozā terapija,
- apzinātības prakse,
- mākslas terapija,
- sporta terapeitiskās nodarbības,
- masāža un ķermeņa atslābināšana,
- uztura konsultācijas.
Ņemot vērā simptomu dažādību, kādu piedēvē veģetatīvās distonijas diagnozei, jebkurš no šiem speciālistiem var būt nepieciešams palīdzības sniegšanā. Lai noteiktu, tieši kāda palīdzība nepieciešama Jūsu bērnam vai pusaudzim, katras ģimenes situācija PRC tiks izvērtēta individuāli. Nepieciešamības gadījumā psiholoģisko atbalstu saņems ne tikai bērns vai pusaudzis, bet arī viņa vecāki.
Kāpēc PRC ir labākā izvēle?
PRC ir atbalsts brīdī, kad attiecībās ar bērnu vai pusaudzi vecākiem un tuviniekiem nepieciešama palīdzība vai psiholoģisks atbalsts. Ir daudz iemeslu, kāpēc PRC ir droša un laba izvēle situācijā, kad ar vecāku spēkiem un zināšanām nepietiek, lai palīdzētu savam bērnam – mūsu speciālisti prot runāt pusaudžiem saprotamā valodā, turklāt PRC prakse balstīta tikai zinātnē un pierādījumos balstītās metodēs.
Multidisciplināra speciālistu komanda strādā klātienē septiņās Latvijas pilsētās, nepieciešamības gadījumā konsultācijas tiek nodrošinātas arī attālināti dažādās digitālās saziņas platformās, turklāt PRC palīdzība bērniem, pusaudžiem un viņu vecākiem notiek bez maksas.
PRC primārā attieksme – nenosodīt, bet uzklausīt un palīdzēt bērniem, pusaudžiem un viņu vecākiem atrast sevī resursus mīlestības un sadarbības pilnām attiecībām. Ja uzskatāt, ka Jūsu bērnam vai pusaudzim varētu būt veģetatīvā distonija un nepieciešama palīdzība, sazinieties ar mums!